Přeskočit na hlavní obsah

vaření ~ kapusta netradičně

Kapusta jako surovina pro Toníkovy příkrmy se nám vyloženě osvědčila. Toníkovi chutná a dá se celkem dobře kombinovat s různými chutěmi. Nejradši jí Toník má v kombinaci s petrželí a jablíčkem, ale úspěch měla i v kombu mrkev-jáhly-kuře. S nadýmáním Toník nikdy žádné větší problémy neměl, tak i po této stránce se mi zařazení kapusty do Toníkova jídelníčku zdálo OK.

Dneska jsem se ji rozhodla připravit v původní úpravě - s petrželí a jablkem. K tomu většinou přidávám jako přílohu brambor a jako maso hovězí, pro ozvláštnění jsem dnes jako bílkovinu zvolila vajíčko a jako přílohu batáty. Dnes tak Toník obědval kapustu s jablkem a petrželí s vajíčkem a batáty.

Na takto zvolené kombinaci je fajn, že všechny ingredience kromě vajíčka mám předvařené a zamražené předem. Tak jsem je ráno jen vytáhla z mražáku a nechala odmražovat.
Jediné, co bylo potřeba dnes uvařit, bylo vajíčko. V lednici jsem ještě měla poslední kousek domácího od rodiny ze Zámrsku, takže pro Toníkův příkrm ideální.Vejce dávám Toníkovi "celé" - tedy žloutek i bílek. Ve skutečnosti však do obědové porce jen zhruba 20 - 25 gramů, což odpovídá asi půlce vajíčka, v tomto případě menší půlce, protože vajíčko bylo veliké. Vidíte tu nádhernou barvu domácího žloutku? To miluju.


Půlku vajíčka drobně nakrájím a šup do skleničky k rozmražené kapustě, petrželce, jablku a batátům. (Batáty mají oproti bramborám tu super výhodu, že se dají uchovávat zmražené bez znehodnocení, takže pro nás ideální.)


Na závěr se vše musí už jen řádně promíchat. Já navíc vždy kontroluji konzistenci. V tomto případě se mi výsledek zdál trochu hustější a lepivější, než má Toník rád, tak jsem přidala asi půlku panáka kuřecího vývaru ze včera. Vždycky když vařím pro Toníka maso a vývar nespotřebuji, odliju si kousek do panákovky a nechám na druhý den, když by náhodou byl potřeba. Dnes bych musela jinak ředit jedině trochou kojenecké vody, ale takhle jsem využila chutnější alternativu. Jo a samozřejmě ještě nezapomenout přidat pár kapek oleje.


Hotovo? Téměř. Tím, že dnes nebyla žádná z ingrediencí teplá, ještě celou směs Toníkovi ohřívám. Darem jsem od mojí mamky dostala parní ohřívačku. Na lahve jsme ji sice nevyužívali (Toník nikdy mléko ani nic jiného z lahve neměl), ale na tohle se nám hodí perfektně.


A tady už máme hotový výsledek:


A spokojeného strávníka při a po jídle:Přidávám ještě další možné inspirace pro vaření s kapustou:

- kapusta + lilek
- kapusta + brambor + jablko + ryba
- kapusta + mrkev + kukuřice
- kapusta + brokolice + kuskus
- kapusta + květák + dýně (+ hovězí + rýže)

Dobrou chuť.


Komentáře

 1. Kapustu taky dávám do příkrmů, jen mi právě nesedí to mražení. Přijde mi pak taková divná. Tak ji má jen občas, když na ni má chuť celá rodina

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Joo Jani, někdy jo no. Mě se teda zdá většinou i po mražení OK, ale nesmí být předtím vařená moc dlouho jakoby "do rozvařena". Pak na tom bude po mražení asi podobně jako brambory... Zkusím vychytat ideální postup a pak se o něj podělím! :)

   Smazat
 2. Mě nejvíce zaujala info, že batáty se po zamrazení - narozdíl od brambor - neznehodnotí - chuťově a nebo i vitamínama? (Budu se asi na to komentávání i přihlásit :)))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vitamínama bych řekla, že asi jako cokoliv jiného (tzn. při správném postupu minimálně). Chuť a konzistence je právě OK, tak jsem to myslela. :)

   Smazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky

mateřství ~ 8 každodenních hříchů matky se dvěma dětmi brzy po sobě

Na blogu (i v životě) se snažím být hodně pozitivní. Opravdu se maximálně snažím užít si všechny momenty, i ty zdánlivě ne úplně příjemné. Snažím se dokázat se včas zastavit, když se na mě všechno valí. Snažím se s dětmi víc smát, než je okřikovat, a bez dětí se snažím víc povznést a uvolnit, než něco pořád dokola zpytovat nebo se stresovat. A jde mi to? Samozřejmě, že NE. Alespoň ne tolik, jak bych chtěla. Snad jste si nemysleli, že je u nás všechno jen růžové. A snad jste si (probůh!) nemysleli, že si na to na blogu budu hrát. I u nás se křičí a brečí a závidí a lituje. Takže pro dnešek se s vámi podělím o trochu té temné strany síly, protože i to je každodenní součást života se dvěma malými dětmi brzy po sobě. 1. Křičím Křičím, okřikuji, občas ze mě vylítne něco, co ani nevím, odkud se bere. I ode mě lze slyšet věty jako: "To si snad už ze mě děláš srandu!" "Ty jsi mě neslyšel?!" "Kolikrát jsem ti to už říkala?!" "Zlobíš mě!" "Jestl

testujeme ~ barefoot boty z Aliexpressu

Na Vaši žádost přidávám krátký příspěvek s odkazy na Toníkovy nové botky. Ještě je teda nemáme vyzkoušené v praxi, od doručení ještě nebylo mokro ani sníh. :D Nicméně ráda shrnu první dojmy, přidám odkazy a třeba někoho inspirujeme k objednávce. Oboje boty jsou barefoot nebo přesněji barefoot kompromis, jelikož se jedná o gumáčky a sněhule, asi by to ani jinak nešlo. Na oboje boty jsem našla doporučení a recenze ve facebookové skupině Barefoot obuv z Aliexpressu , tak pokud také sháníte cenově dostupné barefoot a kompromisní botky a chcete vyzkoušet Čínu, v téhle skupině najdete celkem dost tipů a informací.  Gumáčky Gumáčky jsem objednávala z této stránky . Máme velikost 3 a stály nás 12.81 dolarů (cca 317 Kč).  Gumáčky jsou pěkně široké i relativně měkké. Podle tvaru špičky vidíte, že místa na prsty je tam dost, nožka není utlačovaná. Podrážka je rovna a tenká, i když to vypadá, že pata je tam výš než špička, není tomu tak. Ta modrá guma je tam jakoby zvednut

knihovnička ~ Moje jméno Antonín + SOUTĚŽ

Za měsíc jsou tady Vánoce a vy možná - stejně jako já - ještě hledáte inspiraci na dárky pro dětičky. Možná si vzpomenete, že minulý rok jsem se tady celkem rozepsala o personalizovaných knížkách šitých přímo na míru konkrétnímu dítku. Tyto krásné knihy vyrábí a prodává společnost  Originální knihy . Vše, co by vás o knížkách a procesu jejich vzniku mohlo zajímat, najdete v tom loňském článku TADY . No co Vám budu povídat, Toník byl z knížky unešen a frčí u nás dodnes. Letos na Vánoce jsem pro něj nechala vyrobit další podobnou knížku. Protože ho pomalu začala zajímat písmenka, volba padla na knihu Moje jméno . !A pozor, na konci dnešního příspěvku najdete zajímavou soutěž, která vás určitě nenechá chladnými! Kniha má moc hezký příběh, kdy zvířátka postupně skládají z písmenek jméno a příjmení pro nově narozené miminko. Malý čtenář tak vidí své jméno, jak se píše písmenko po písmenku. Krásné dětské ilustrace seznámí dítko s domácími i cizokrajnými zvířátky. Ta navíc př