24. listopadu 2015

testujeme ~ kupované příkrmy (díl 1.)

Moc často to nedělám, ale občas koupím i nějaký příkrm v obchodě. Řeším tak hlavně cestování, kdy není možné, abych s sebou vzala svoje příkrmy. To je podle mě mimochodem hlavní nevýhoda předpřipravených příkrmů mražením na rozdíl od zavaření...

Nejde ani tak o to, že bych byla nějaký zarytý odpůrce všeho, co není domácí, kupované příkrmy se mi příčí spíš z důvodu jejich "produktovitosti". Tím myslím, že aby se producentům vůbec vyplatilo je vyrábět, musí být aspoň trochu "ošisezné". 

Když si prostudujete složení kupovaných příkrmů, často zjistíte, že v nich převažuje voda, že jsou pak proto opětovně zahušťované např. rýžovou moukou a že v různých směsích převažuje nejlevnější zelenina typu mrkve či jablka. I z těchto důvodů mi pak příkrmy přijdou prostě drahé.

Přes to všechno jsou i pro nás kupované příkrmy fajn pomocníkem. Postupně jsem se na trhu s nimi +/- zorientovala a mám za to, že už vím, které značky stojí za nákup. Do budoucna vždy, když jednou za čas nějaký koupím, tak ho rovnou i zhodnotím na blogu, ať z toho třeba má někdo nějaký užitek.

Dnes se kouknu na jeden masozeleninový a jeden ovocný příkrm, které jsem kupovala při poslední cestě k Nekorektního rodičům. Jedná se o:

 • Hami - Ovocný koktejl s mandarinkou
 • Babylove - Maso-zeleninový příkrm s těstovinami a rybou

Hami moc v lásce nemáme, ale koupila jsem ho proto, aby Toník ochutnal mandarinku (i když jí je tam tedy jen trošku). Na druhou stranu německá značka Babylove je naše osvědčená a oblíbená volba, která bývá "ošizená" jen minimálně a představuje tak hodně muziky za málo peněz.


První se podívejme na mandarinkové Hami. Ovoce zde tvoří 61 % příkrmu, na druhém místě ve složení je voda (dopočet říká, že bude tvořit okolo 20 % příkrmu), pak následuje 10 % mrkve, 6 % rýžové mouky, citronová šťáva a vitamín C. 

Když se podíváme na ovocnou složku, zjistíme, že ony mandarinky jsou ve formě šťávy a představují 6 % příkrmu. Zbytek je šťáva z hroznů, jablko a banán. 6 % není moc, ale dobrá. Spíš mi vrtá hlavou, proč je více než polovina ovocné složky hroznová šťáva a hrozny přitom nejsou na obrázkové straně etikety skoro vidět. Tak i tak, nic hrozného to není.

Co mě zaráží víc, je fakt, že ovocné šťávy + voda tvoří dohromady více než 60 % příkrmu. No není pak divu, že je nutné použít pro zahuštění rýžovou mouku. A mrkev. Ta bude v příkrmu přítomná nejspíš i proto, že je levná a příkrmu dodá parádní "mandarinkovou" barvu.


Příkrm byl VELMI tekutý, na což z domácích příkrmů nejsem moc zvyklá, takže mi to při krmení všude kapalo a byl to celkem zážitek. Chuťově byl příkrm kyselý, ale jinak nevýrazný. Mandarinky jsem v něm necítila, spíš citron a jablko. Toník ho snědl "bez řečí", ale on není moc dobrý indikátor, protože ovoce mu jede snad všechno. :) Nicméně tekutost příkrmu mu vadila, příkrm mu kapal z pusinky, jak se snažil žvýkat jako obvykle.


Z Babylove jsem byla naopak překvapená pozitivně. Příkrm obsahuje 48 % zelniny (43 % mrkev a 5 % fenykl), 26 % špaget, vodu lze dopočítat na zhruba 17 %, ryby tam je 8 % (dokonce dva druhy - pangasius a losos) a 1 % oleje. Složení se mi zdá fajn, množství vody je nejspíš adekvátní k tomu, že všechno ostatní je tuhé (žádné šťávy). Jako plus hodnotím i to, že příkrm není ničím dalším dodatečně zahušťován. Potěšily mě i dva druhy ryby a použití fenyklu.


Konzistence byla hutná, hladká a přilnavá, ideální na krmení lžičkou i na cestách. Příkrm chutnal mně i Toníkovi. Nemám mu co vytknout.


Až zase příště někam pojedeme a já budu kupovat skleničky, určitě zase nezapomenu zhodnotit a o výsledky se podělit. Snad by se to mohlo někomu z Vás hodit.

Na závěr příspěvku přidávám Toníka, který byl dnes poprvé ve sporťáku. Když už ho nemám vyfoceného v akci u jídla.. :)


3 komentáře:

 1. jeste bych asi omrkla vyzivove hodnoty. rikam si, ze hroznova stava je docela sladka, a tak ikdyz neobsahuje prikrm cukry "navic", ze sve podstaty bude mozna obsahovat dost "prirodniho" cukru, ktery neni citit pres citronovou stavu. nevim, jestli jsou nejake regulace na mnozstvi cukru v detskych prikrmech..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vidíš, to je zajímavé, zkusím to zjistit.

   Vymazat
 2. Za sebe mohu doporucit Alnaturu ovocne prikrmy. Sice se nejedna o detskou radu, ale slozeni mi prijde pratelske k detem.
  Po ruce mam Jablecno- hruskove pyre, ktere ma ve slozeni 60% jabka, hrusky 40%. Prijemne je i mnorstvi 360g

  M.

  OdpovědětVymazat