8. prosince 2015

inspirace ~ potisky v akci

V příspěvku "inspirace ~ potisky" z 20.10. jsem Vám poodhalila své plány na domácí potisk Toníkových bodýček. V článku jsem dala dohromady nějakou inspiraci z Pinterestu, ukázala jsem, jaké výtvarné potřeby a jaká basicová body jsem si nakoupila a jaké šablony se mi líbí. Pro připomenutí klikněte ZDE.

No trvalo to, já vím. Bodýčka jsem nakoupila ve velikosti 80, tak mě to moc nepopohánělo do práce. Ale jelikož má Toník příští týden 9 měsíců a velikost 80 je načase pomalu zařadit do šatníku, pustila jsem se do toho.

Toník má teď nějaké horší období se spánkem, takže mi to trvalo tři večery a kousek dnešního rána (zažehlování), ale výsledek je. A krom výsledku vyvstalo i několik poučení. Jak to tedy šlo?

Začala jsem tím nejlehčím - fixem na textil. Jedno bodýčko totiž už nějaký potisk mělo, tak jsem ho jen dozdobila šípy nakreslenými tenkým černým fixem. 

Chtěla jsem si to hlavně vyzkoušet, ale sami vidíte, že výsledek není bůhvíjaký. Fix se trochu rozpil na odstávající vlákenka a výsledek tak působí lehce mázlým dojmem. Vybarvovat s ním pořádně nešlo. No jako rozvička mi to postačilo.

Další krok bylo vyrobit si tiskátko ve tvaru pírka. Na gumu na gumování jsem si pírko překreslila dle šablony z internetu a Nekorektního narkotizační jehlou jsem ho vyryla - tak, aby jeho okolí bylo nižší než tvar, kterým jsem chtěla tisknout.
Razítko jsem pak potřela černou barvou na textil a po otestování výsledku na papíru jsem se pustila do tisknutí naostro. Hotové body dopadlo skvěle, asi se mi líbí nejvíc ze všech vyrobených.
Podobným stylem jsem se pustila do dalšího kousku. Plán byl bílé a několik žlutých trojúhelníků v nerovných řadách na tmavě modrém body. Prvně jsem si do (druhé strany stejné) gumy vyryla trojúhelník.Barvila jsem jej nejdřív bílou a potom žlutou textilní barvou. Ačkoliv byly obě barvy určené na tmavý textil, bůhví proč mi prostě nechytly. Výsledek je po zaschnutí (spodní foto) hluboko pod očekáváním. Chvilku jsem dokonce zvažovala, že textilní barvu nebudu zažehlovat a zkusím ji z bodýčka vyprat, nakonec se mi to ale začalo jaksi líbit, tak tomuto zvláštnímu vzoru dám šanci.To bylo vše, co jsem za první večer zvládla. Další večer jsem se pustila do dalšího bodyčka. Plánovala jsem vyrobit si větší šablonu losa a bíle ji vybarvit na béžové body s bílými proužky. Tato představa se mi velmi líbila, nicméně po zkušenosti s bílou barvou jsem se rozhodla udělat losa černého. 

Šablonu jsem si nejprve z PC překreslila na papír, odtud jsem ji vyřezala a přenesla na průhledný tužší obal na knížku. Pak jsem vyřezala i ten a vznikla mi negativní šablona. Pak už ji stačilo jen dobře uchytit na body a vybarvit černou textilní barvou.

I tady není krycí schopnost barvy stoprocentní, navíc mi šablona malinko ujela u losova krku a paroží (zleva), nooo a taky vycentrovat jsem to mohla lépe. Ale s výsledkem jsem i tak moc spokojená. Nekorektní má jako správný Saabista z losa radost.

To bylo pro druhý večer vše, protože se Toník vzbudil a chtěl být vzhůru. (Proklatý osmý zub!) Vyřezávání šablony na dvakrát bylo navíc celkem pracné a dlouhé - hlavně paroží. Proces to chtělo inovovat...

Tak jsem se včera večer vrhla na lišku. Původně měla být žlutá hlava lišky na tmavě šedém body. Moje představa navíc byla, že si vyrobím kromě šablony z obalu na knihy taky tiskátko z gumy a že hlava lišky nebude vybarvená jednolitě, ale vytiskaná nějakým razítkem. No, když už jsem věděla, že žlutá nekryje a že je to vše dost pracné, přešla jsem k prosté černé lišce.

Proces vyřezávání jsem vylepšila, překreslenou šablonu na papíře jsem prostě podložila pod fólii a řezala jsem podle ní rovnou do fólie. To výrobu urychlilo a zpříjemnilo. Tvar liščí hlavy byl taky o dost jednodušší, takže radost vyrábět a za chvíli bylo hotovo.Dnes ráno jsem každé body několik minut z rubu zažehlovala na nejvyšší stupeň, tak snad to bude držet. Mám z pěti nových Toníkových bodýček opravdu velkou radost. A ráda mu zase někdy něco potisknu. Pro příště si ale určitě vyberu spíše jednodušší cestu, pak by to mělo být i šup šup.Tak které body se Vám líbí nejvíc? Zkoušeli jste doma někdy něco podobného? Podělte se o zkušenost, ráda se inspiruji. Přece jen jsem v těchto věcech nováček. (A kdo najde na fotkách výše Toníka, má malé bezvýznamné plus.)

5 komentářů:

 1. Liska-jednoznacne...!

  Vzpominam si na skolni leta kdy jsem do pate tridy na vytvarce a pracovkach brecela...
  Pak jsem se rozhodla ze to prekonam a zacala jsem chodit do zus.tam.jsem byla nejhorsi ze vsech ale uz jsem nebrecela. Expozice zafungovala a ja se rozhodla pro sve povolani...jake bylo me zklamani kdyz sem zjisila ze manualni kreativite se ani zde nevyhnu...
  Cely tento pribeh smeruje k jasnemu zaveru-jani-obdivuji te! Ja si kvuli neschopnosti namyslet a udelat toto pripadam jako celozivotni krypl. A sit ani pect neumim taky...inspirujes!

  OdpovědětVymazat
 2. Liska-jednoznacne...!

  Vzpominam si na skolni leta kdy jsem do pate tridy na vytvarce a pracovkach brecela...
  Pak jsem se rozhodla ze to prekonam a zacala jsem chodit do zus.tam.jsem byla nejhorsi ze vsech ale uz jsem nebrecela. Expozice zafungovala a ja se rozhodla pro sve povolani...jake bylo me zklamani kdyz sem zjisila ze manualni kreativite se ani zde nevyhnu...
  Cely tento pribeh smeruje k jasnemu zaveru-jani-obdivuji te! Ja si kvuli neschopnosti namyslet a udelat toto pripadam jako celozivotni krypl. A sit ani pect neumim taky...inspirujes!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, je to všechno lehčí, než to vypadá totiž. A navíc ve všem jsem podprůměrná a jsem s tím smířená :)

   Vymazat
 3. Za mě pírka. Ale celkově je to fakt pěkný výsledek. Já jsem kdysi koupila barvy na textil i hotová razítka, úspěšně s nimi zničila dvě body a všechno pak hodila hluboko do krabice s výtvarnými věcmi, kde to leží dodnes. Tak teď koukám, že za to asi nemohla razítka, ale ruce. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Joo, no měla jsem štěstí. Navíc blog mě motivuje k tomu nevzdávat to a snažit se více než obvykle. :D Určo to zase vyzkoušej ;)

   Vymazat