Přeskočit na hlavní obsah

vaření ~ fazolkové lusky

Už nějaký ten pátek přidávám Toníkovi do příkrmů sem tam i fazolkové lusky. Sice nejsou vhodné jako úplně první zeleninka, ale řekněme tak od 6. - 7. měsíce (pokud začínáte příkrmy ve 4. měsíci) jsou už OK. Záleží, jak dítě jí. Toník jí pěkně a chutná mu skoro vše, tak jsem neváhala.

Zelené fazolky mají relativně výraznou a specifickou chuť, která dodá jídlu šmrnc. Nikdy na nich teda celé jídlo nestavím - není to naše "hlavní" surovina. Ale jako druhotná zelenina v obědové porci vážně super.


Včera jsem Toníkovi uchystala naši velmi oblíbenou kombinaci s cuketou. Celý oběd se skládal z cukety (asi 50 g), fazolek (asi 30 g), kuřecího masa (asi 25 g) a rýže (asi 50 g). Jaký byl postup?


Cuketu jsem měla klasicky předpřipravenou zamraženou v kostce, ráno jsem ji dala rozmrazit společně s fazolkovými lusky. Ty používám zmražené kupované - podobně jako třeba hrášek a kukuřici. Mražená zelenina je pro malé děti úplně OK, samozřejmě kvalitní, ideálně jednodruhová a správně skladovaná (to poznáte tak, že je obsah pytlíku krásně sypký, žádné k sobě přimražené chuchvalce nebo dokonce kusy ledu.)


Dále jsem si od rána rozmrazila kostičku kuřecích prsíček - také předpřipravenou - a pak v čase oběda mi už zbývalo ji jen uvařit a připravit rýži. Pro přípravu rýže do příkrmů mám skvělý tip - rýžové vločky. I malinké množství klasické rýže je totiž třeba relativně dlouze vařit, to Vám s rýžovými vločkami odpadá.


Rýžové vločky jen odvážím, trojnásobné množství vody přivedu k varu, rýžové vločky horkou vodou zaliju, přiklopím a za pár minut je hotovo.


K rozmražené cuketě a fazolkám jsem přihodila maso a vše jsem společně lehce pomixovala ručním mixérem.


Většinu Toníkových jídel už nemixuji, jen krájím nebo mačkám. I maso většinou drobně krájím. Zde jsem ale mixovala právě kvůli fazolkám, které se mačkat nedají a krájí se trochu blbě. I když jsem to párkrát zkoušela, výsledek byl nevalný, v jídle zůstaly tvrdé kousky a Toníkovi to moc nejelo. Mixnutí je proto ideální.


Dá se samozřejmě mixovat i s rýží, tu jsem ale já přidala až potom, aby mělo jídlo alespoň trochu nějakou strukturu. 


Jídlo mělo velký úspěch. Ani toho moc neskončilo v kapse bryndáku. :)

A na závěr další naše osvědčené kombinace s fazolkami:

- špenát + fazolky + vejce
- červená řepa + fazolky + hovězí 
- lilek + fazolky
- mrkev + fazolky + brambory
- batáty + fazolky + ryba
- fazolky + červená paprika + brambory
- fazolky + banán + hruška

Dobrou chuť.

Komentáře

Oblíbené příspěvky

mateřství ~ 8 každodenních hříchů matky se dvěma dětmi brzy po sobě

Na blogu (i v životě) se snažím být hodně pozitivní. Opravdu se maximálně snažím užít si všechny momenty, i ty zdánlivě ne úplně příjemné. Snažím se dokázat se včas zastavit, když se na mě všechno valí. Snažím se s dětmi víc smát, než je okřikovat, a bez dětí se snažím víc povznést a uvolnit, než něco pořád dokola zpytovat nebo se stresovat. A jde mi to? Samozřejmě, že NE. Alespoň ne tolik, jak bych chtěla. Snad jste si nemysleli, že je u nás všechno jen růžové. A snad jste si (probůh!) nemysleli, že si na to na blogu budu hrát. I u nás se křičí a brečí a závidí a lituje. Takže pro dnešek se s vámi podělím o trochu té temné strany síly, protože i to je každodenní součást života se dvěma malými dětmi brzy po sobě. 1. Křičím Křičím, okřikuji, občas ze mě vylítne něco, co ani nevím, odkud se bere. I ode mě lze slyšet věty jako: "To si snad už ze mě děláš srandu!" "Ty jsi mě neslyšel?!" "Kolikrát jsem ti to už říkala?!" "Zlobíš mě!" "Jestl

testujeme ~ barefoot boty z Aliexpressu

Na Vaši žádost přidávám krátký příspěvek s odkazy na Toníkovy nové botky. Ještě je teda nemáme vyzkoušené v praxi, od doručení ještě nebylo mokro ani sníh. :D Nicméně ráda shrnu první dojmy, přidám odkazy a třeba někoho inspirujeme k objednávce. Oboje boty jsou barefoot nebo přesněji barefoot kompromis, jelikož se jedná o gumáčky a sněhule, asi by to ani jinak nešlo. Na oboje boty jsem našla doporučení a recenze ve facebookové skupině Barefoot obuv z Aliexpressu , tak pokud také sháníte cenově dostupné barefoot a kompromisní botky a chcete vyzkoušet Čínu, v téhle skupině najdete celkem dost tipů a informací.  Gumáčky Gumáčky jsem objednávala z této stránky . Máme velikost 3 a stály nás 12.81 dolarů (cca 317 Kč).  Gumáčky jsou pěkně široké i relativně měkké. Podle tvaru špičky vidíte, že místa na prsty je tam dost, nožka není utlačovaná. Podrážka je rovna a tenká, i když to vypadá, že pata je tam výš než špička, není tomu tak. Ta modrá guma je tam jakoby zvednut

knihovnička ~ Moje jméno Antonín + SOUTĚŽ

Za měsíc jsou tady Vánoce a vy možná - stejně jako já - ještě hledáte inspiraci na dárky pro dětičky. Možná si vzpomenete, že minulý rok jsem se tady celkem rozepsala o personalizovaných knížkách šitých přímo na míru konkrétnímu dítku. Tyto krásné knihy vyrábí a prodává společnost  Originální knihy . Vše, co by vás o knížkách a procesu jejich vzniku mohlo zajímat, najdete v tom loňském článku TADY . No co Vám budu povídat, Toník byl z knížky unešen a frčí u nás dodnes. Letos na Vánoce jsem pro něj nechala vyrobit další podobnou knížku. Protože ho pomalu začala zajímat písmenka, volba padla na knihu Moje jméno . !A pozor, na konci dnešního příspěvku najdete zajímavou soutěž, která vás určitě nenechá chladnými! Kniha má moc hezký příběh, kdy zvířátka postupně skládají z písmenek jméno a příjmení pro nově narozené miminko. Malý čtenář tak vidí své jméno, jak se píše písmenko po písmenku. Krásné dětské ilustrace seznámí dítko s domácími i cizokrajnými zvířátky. Ta navíc př