Přeskočit na hlavní obsah

poprvé ~ fazole

Nadešel čas zařadit Toníkovi do jídelníčku další luštěninu. Po zelených fazolkách, červené čočce, hrášku a cizrně jsou to fazole. Fazole jsou jako klasická luštěnina vhodné k zavedení tak okolo 8. - 10. měsíce, my jsme si radši počkali na tu horní hranici.

Ačkoliv luštěniny obecně většinou nevyvolávají žádné alergické reakce (jen opravdu velmi velmi vzácně), opatrnost je na místě hlavně vzhledem k jejich vysokému obsahu bílkovin (nejsou nejlehčí na trávení) a k jejich nadýmavé tendenci. Určitě je fajn začít s luštěninami postupně od těch lépe stravitelných a uvidíte sami.

Rozhodla jsem se připravit velmi jednoduchý recept - červené fazole s batáty. Nechtěla jsem to napoprvé nijak překombinovávat a popravdě - fazolím by to nejspíš ani neslušelo. Výhoda tohoto receptu je také to, že Toník batáty miluje, takže to mělo šanci na úspěch.


Fazole jsem si nejprve přes noc namočila. (Taky na to vždycky zapomínáte? Já pořád, vždycky mám v plánu dělat fazole nebo cizrnu a ejhle, chystám se vařit, zjišťuji, že jsem si to zapomněla namočit, měním plány a vařím něco jiného - typické!) Měli jsme doma fazole Adzuki, tak jsem použila ty. Jsou o něco lépe stravitelné a mají nasládlou jakoby oříškovou chuť.

V nové vodě jsem si pak fazolky uvařila. Trvá to asi 40 minut a pozor, možná se vám budou i po této době zdát stále dost tuhé, ale takové Adzuki prostě jsou. Říkala jsem si, že když je budu mixovat, nevadí to, a dobře to dopadlo. Do mísy na ruční mixér jsem si ráno dala 100 g batátů (zmražených, předpřipravených) a nechala povolit.
Pak jsem k nim přidala uvařené fazole v množství cca 80 g.


Pomixovala jsem nahrubo ručním mixérem a nakonec bylo třeba přidat ještě nějakou kojeneckou vodu (vývar jsem bohužel žádný neměla), protože výsledná konzistence byla velmi hutná.


Do výsledku jsem kápla ještě pár kapek oleje, tentokrát jsem vyzkoušela olej z vlašských ořechů, perfektně se k tomu hodil.Když už jsem byla spokojená, šlo se podávat. Musím říct, že výsledná konzistence byla moc fajn a úplně mě napadalo, že by to bylo díky tomu ideální jídlo, na kterém by si v budoucnu mohl Toník vyzkoušet samostatné papání lžičkou. Bylo to kašovité ale zároveň lepivé a z lžičky to nesjíždělo - takže ideál.


Toníkovi velmi velmi velmi chutnalo. No musím říct, že i mně se výsledná kombinace chutí moc zalíbila. Bylo to tedy dost nasládlé, pro starší děti nebo dospělé bych k tomu přidala třeba osmahnutou cibulku, tymián a pepř. Možná i červenou papriku nebo chilli.

Spokojený Toník zde:
A na závěr tradičně přidávám další kombinace s fazolemi (červenými či bílými). Nejsou ještě vyzkoušené, ale všechny jsou v plánu! :

- pyré: fazole + banán
- fazole + jablko + kuřecí maso
- dětské "chilli con carne": fazole + rajčata + cibulka + hovězí maso + kmín + červená paprika
- fazole + kukuřice + kuskus
- hrstková polévka: fazole + hrách + čočka + kroupy
- těstovinový salát: fazole + kukuřice + červená paprika + těstoviny
- fazole + dýně + ryba
- fazole + špenát + cibulka

Dobrou chuť.

Komentáře

Oblíbené příspěvky

mateřství ~ 8 každodenních hříchů matky se dvěma dětmi brzy po sobě

Na blogu (i v životě) se snažím být hodně pozitivní. Opravdu se maximálně snažím užít si všechny momenty, i ty zdánlivě ne úplně příjemné. Snažím se dokázat se včas zastavit, když se na mě všechno valí. Snažím se s dětmi víc smát, než je okřikovat, a bez dětí se snažím víc povznést a uvolnit, než něco pořád dokola zpytovat nebo se stresovat. A jde mi to? Samozřejmě, že NE. Alespoň ne tolik, jak bych chtěla.

Snad jste si nemysleli, že je u nás všechno jen růžové. A snad jste si (probůh!) nemysleli, že si na to na blogu budu hrát. I u nás se křičí a brečí a závidí a lituje. Takže pro dnešek se s vámi podělím o trochu té temné strany síly, protože i to je každodenní součást života se dvěma malými dětmi brzy po sobě.

1. Křičím

Křičím, okřikuji, občas ze mě vylítne něco, co ani nevím, odkud se bere. I ode mě lze slyšet věty jako: "To si snad už ze mě děláš srandu!" "Ty jsi mě neslyšel?!" "Kolikrát jsem ti to už říkala?!" "Zlobíš mě!" "Jestli chce…

testujeme ~ barefoot boty z Aliexpressu

Na Vaši žádost přidávám krátký příspěvek s odkazy na Toníkovy nové botky. Ještě je teda nemáme vyzkoušené v praxi, od doručení ještě nebylo mokro ani sníh. :D Nicméně ráda shrnu první dojmy, přidám odkazy a třeba někoho inspirujeme k objednávce.

Oboje boty jsou barefoot nebo přesněji barefoot kompromis, jelikož se jedná o gumáčky a sněhule, asi by to ani jinak nešlo. Na oboje boty jsem našla doporučení a recenze ve facebookové skupině Barefoot obuv z Aliexpressu, tak pokud také sháníte cenově dostupné barefoot a kompromisní botky a chcete vyzkoušet Čínu, v téhle skupině najdete celkem dost tipů a informací. 
Gumáčky
Gumáčky jsem objednávala z této stránky. Máme velikost 3 a stály nás 12.81 dolarů (cca 317 Kč). 

Gumáčky jsou pěkně široké i relativně měkké. Podle tvaru špičky vidíte, že místa na prsty je tam dost, nožka není utlačovaná. Podrážka je rovna a tenká, i když to vypadá, že pata je tam výš než špička, není tomu tak. Ta modrá guma je tam jakoby zvednutá okolo, nejedná se o klíne…

inspirace ~ pokojíček

Psali jste si o náš dětský pokoj, tak tady ho máte. Věřím, že určitě někoho inspirujem. Pořád jsme teda s pokojíkem ve fázi tvoření a hledání nejlepšího uspořádání, takže takto to rozhodně není konečné. Už jsem s ním ale vcelku spokojená. Co na něj říkáte?


K navržení a vybavení unisex dětského pokoje se dá přistoupit různě. Já jsem od začátku věděla, že veškeré plochy a větší kusy nábytku bych chtěla v nějaké základní světlé barvě, žádná divočina. O to víc se můžu vyřádit v doplňcích a drobnostech, nic se mi tam díky tomu nijak vzájemně "netříská". Teda aspoň doufám a omlouvám se lidem, kteří mají citlivější designerské oko než já. :D

Začátky aneb sbohem ložnice

Místnost, která je nyní společným dětským pokojem pro naše děti, bývala naší ložnicí. Tu ložnici jsem milovala, je to podle mě nehezčí místnost z celého našeho bytu. Proto mi bylo vždycky trochu líto, že slouží právě jako ložnice - místnost, kde přes den netrávíme skoro žádný čas ani my natož případné návštěvy. Pokoj …