3. února 2016

hračky ~ kostky Čtyři roční období

Dnes bych vám ráda představila jednu naši hračku, která byla už dlouho mou oblíbenou, ale v poslední době se začíná pohybovat na špičce obliby i u Toníka. A mám z toho hroznou radost! Jedná se o kartonové kostky Janod, oficiálně se hračka jmenuje Pyramida Čtyři roční období. A takhle vypadá na promofotkách. (Více fotek třeba zde.)


Do téhle pyramidy francouzského výrobce Janod jsem se zamilovala okamžitě, jakmile jsem na ni poprvé narazila. Jedná se o 10 kostek z tvrzeného kartonu, které se dají vkládat do sebe i skládat na sebe. Když je na sebe naskládáte všechny, vznikne pyramida o výšce 87 cm. Výtvarné provedení je úžasné, ilustrace prostě dechberoucí. (Škoda, že se mi na mobil úplně nepovedly zachytit barvy, ve skutečnosti jsou mnohem sytější.)


Na každé kostce je vždycky nějaká kategorie (např. stromy, zvířata, jídlo, oblečení, svátky, atd.) ve čtyřech provedeních dle každého ročního období. 


Styl ilustrací se mi hrozně líbí, barevné ladění je citlivé, nekýčovité. A nápad je prostě super, dá se na tom určitě založit spousta her a aktivit pro děti - od prostého boření věží pro nejmenší, přes stavění, poznávání obrázků, přiřazování, povídání pohádek, atd.


Tyto kostky jsem prostě "nutně" pro Toníka potřebovala. Výrobce uvádí věkové určení 12 - 36 měsíců, tak jsem počítala s tím, že k Vánocům to bude pro Toníka nejspíš ještě brzy, ale stejně jsem neodolala a pod stromečkem je Toník našel.


Přiznávám, že jsem měla trochu obavy, aby předčasně darovanou hračku Toník nestačil zlikvidovat dřív, než pořádně využijeme ty její krásné obrázky. Proto jsem ji měla uloženou poněkud bokem od ostatních hraček, vytahovala jen jednou za čas a schovávala jsem ji hned, jak jsme si pohráli. 


No dobře jsem udělala. Samozřejmě, že hlavně nejmenší kostky už dostaly od Toníka celkem "pokouřit", trochu je pokousal a trochu víc požužlal i navzdory mým opatřením. :D Velké jsou ale stále jako nové. 


Od Vánoc do teď jsme si s nimi prakticky hráli jen na "boření věže", ale teď se cosi změnilo a Toník už začíná kostky stavět na sebe. Mám z toho obrovskou radost. A Toník taky, pokaždé, když se mu povede dát kostku na kostku, tleská a říká si o pochvalu. Je to opravdu slaďouš.


Máme doma ještě jiné kostky či pyramidy - plastové zapadající kelímky z Ikea a šestici měkkých a lehkých kostek do vody. Toník teď nově nabytou dovednost zkouší se vším, ale nejlépe mu to jde právě s těmito kartonovými kostkami. Je super, že jsou tvrdé a hladké, že jsou různě velké (to mu stavění trochu ulehčuje) a pak to, že nemají jednu stěnu, díky tomu je může dobře uchopovat.


Takže doporučujeme s Toníkem všema dvaceti. Myslím, že jako dárek pro dítě 12 měsíců plus fakt trefa do černého. (A potěší i rodiče s trochou výtvarného cítění.) Kostky Janod se dají pořídit na několika (nemnoha) českých a slovenských e-shopech, jestli i v kamenných prodejnách, to netuším. Cenově počítejte zhruba okolo 380 - 450 Kč.

Žádné komentáře:

Okomentovat