16. února 2016

Toník ~ jedenáctiměsíční

Toník má jedenáct měsíců. Tento poslední měsíc byl ve znamení několika významných událostí. Po velmi náročném prosinci a lednu se Toníkovi postupně ustálil nový spánkový režim. Nyní spí už jenom jednou za den - 1,5 až 3,5 hodinky po obědě. Důležitou novinkou je noční odstavení, ke kterému jsem se po veškerém trápení minulých měsíců odhodlala. Toník už v noci nepije a mnohem víc spí. A hlavně spím mnohem víc i já, což je opravdu úleva. O tomto tématu se chystám napsat samostatný příspěvek, až se k tomu dostanu. 

Jinak se jedenáctý měsíc Toníkova života povedl. Toník leze jako drak, chodí kolem nábytku a velmi často se pouští a samostatně stojí. Ze stoje si bez problémů dřepá a zase stoupá. Navíc se nově dokáže postavit i sám v prostoru a moc se mu to líbí. Rád tancuje na svou oblíbenou písničku (KLIK).

Začíná být trpělivější při hře s hračkami a různými jinými předměty. Už umí postavit věž z kostek, zvládne dát i tři kostky na sebe. Baví ho házet předměty např. do nějaké krabice a pak je znovu vyndávat a házet zase jinam (a znovu vyndávat). Krámuje šuplíky jako o život (a často, co vykrámuje, pak také vrátí, což je fajn změna). Všechno zkoumá, v poslední době frčí hlavně vypínače na zdi.

Umí říct "táta", "máma" z "mam" se stalo "ňam" a k tomu říká "nán", což je banán, a v poslední době taky "není". Umí ukázat, jak je veliký, udělat "malá" a na požádání předat hračku. Začíná ukazovat na věci okolo, zatím teda celou dlaní. Už ho baví prohlížet si obrázky, hlavně zvířátka, kterým dává pusinky. Často se mu zadaří čůrat do nočníčku, ale hlídat to musí hlavně rodiče. 

Zdá se, že ho to stále víc a víc baví v kočárku. Miluje koupání (pořád) a baví ho hrát si ve společnosti jiných dětí. Starší děti rád pozoruje např. v dětských hernách. Když ho někdo jiný než rodiče pár hodin hlídá, je opravdu zlatý a vůbec nepláče ani nic podobného. Nesnáší, když se někde něco děje (např. když vařím) a on musí být na zemi, chce na vše vidět a u všeho být.

Kolik měří a váží netuším, asi něco málo vyrostl, s váhovým příbytkem si tolik jistá nejsem. Čtyři rostoucí čtyřky si stále dávají na čas a ještě se neproklubala ani jedna. Jo a taky jsme Toníka v tomto měsíci ostříhali na tři milimetry. A už mu vlasy neuvěřitelně vyrostly zas.

Bez zajímavosti také není, že den po svých "jedenáctiměsíčninách" Toník udělal své první krůčky. Ale o tom zase příště, až budu mít nějaký foto či videomateriál..

A jaký byl Toníkův jedenáctý měsíc?
Žádné komentáře:

Okomentovat