16. prosince 2016

Olívka ~ čtyřměsíční

Olívka má čtyři měsíce, a tak opět nastává čas na každoměsíční příspěvek o jejích pokrocích. Čtvrtý měsíc se obecně hodně podobal tomu třetímu, i Toník už si na Olívku plně zvykl, chová se k ní opět o něco bezpečněji a někdy dokonce vážně roztomile. Konečně je možné nechat děti pár momentů spolu, aniž bych na ně musela bedlivě hledět z "doskokové vzdálenosti". :D Toník si už s Olívkou v tomto měsíci navíc začal vyloženě hrát, ukazuje a podává (a bere) jí hračky, říká jí třeba "miminko, neplakej" a dokonce se jí schovává a vykukuje na ní s roztomilým komentářem "není není - kuk!". Nádhera to je!
Čtyřměsíční Olívka je vysmáté, trpělivé a pořád ještě i dost spinkací miminko. Pláče málo, a to hlavně když je unavená a chce ponosit. Jinak se baví hrou s hračkami nebo se svýma rukama, koukáním na nás nebo na Toníka. Usíná u kojení nebo chvilku po něm (když jsme doma), jízdou v kočárku a nošením v šátku (když jsme venku), spí pořád celkem hodně a jí pořád rychle a efektivně. U Toníka jsme už po čtvrtém měsíci na doporučení doktorky začínali s přírkmy, tentokrát tomu dám asi volnější průběh a počkám buď na ukončený šestý měsíc nebo až projeví zájem. Nějak nevím, proč si situaci komplikovat, když kojení je jednodušší...

Na čtyřměsíční prohlídce Olívka měřila 63 cm a vážila 6 880 g. Měří tedy stejně a váží přesně o půl kila méně než Toník v jejím věku. Ani tak to málo není. :) Její délka je na čtyřměsíční holčičku přesně průměrná a váha je vzhledem k výšce také průměrná až lehce nad průměrem.

Tento měsíc byl už ve znamení zažité rutiny, po vyspání se Olívka vždy tak 10-20 minut povaluje bez plínky na podložce na bříšku i na zádech. Když Toník spí nebo je třeba ve školce, tak si hrajeme spolu, když je vzhůru, rád u toho Olívce pomáhá, nanosí jí hračky a lehne si k ní nebo se baví tím, že ji překračuje tam a zpátky. (Ano, někdy se taky snaží si na ni stoupat nebo sedat, to už naštěstí méně často.) 

Na zádech se už Olívka zvládne přetočit na bok, hraje si s ručičkami (a s čímkoliv, co jí pod ně přijde), rotuje dokola a dokáže se zpevnit a držet hlavičku, když ji zkouším přizvednout. Na bříšku pěkně pase, zvládne se vzepřít a taky si částečně uvolnit ručku tak, aby do ní mohla uchopit hračku. Ráda si hraje i ve vzpřímené poloze, když ji držím a sedím u toho, ona mi dobře vidí do obličeje a to je hned samý úsměv. Takhle už udrží i část svoji váhy na nožičkách, zpevňuje je a líbí se jí dělat "hopi hopi". No popravdě se to úplně nejvíc líbí Toníkovi, takže po pokynu "miminko hopi hopi" se chvíli dívá a směje se a pak skáče taky.

Olívka zbožňuje, když si s ní někdo povídá a dělá na ni obličeje, směje se snad na každého, kdo si ji vezme do náruče. Když je to ale někdo, koho moc nezná, a trvá to už delší dobu, začne plakat a volat mámu. Jinak je to opravdu trpělivé miminko-druhátko, které díky bohu snaží dobře i to, že musí někdy prostě chvíli se svými potřebami vydržet, když se zrovna neodkladně věnuju Toníkovi (nejčastěji záchod/nočníček). Díky, Olívko! ♥

Olívčin čtvrtý měsíc obrazem:


Žádné komentáře:

Okomentovat