18. ledna 2017

Olívka ~ pětiměsíční

Olívka má pět měsíců, co je u ní nového? Pátý měsíc byl ve znamení Vánoc a všech věcí okolo, trochu stresu a hodně návštěv. Byl to takový výlet mimo naši běžnou rutinu a komfortní zónu. Tak i tak, pokroky nezastavíš (i když bych někdy ráda).Pět měsíců odbylo a věci se začínají dávat do pohybu, Olívka taky. Auru vysmátosti a trpělivosti si sice pořád udržuje, tam je laťka hodně vysoko, nicméně začínají u ní probíhat turbulentní změny ohledně spánku i pláče. V pátém měsíci jsme prožili spoustu dní, kdy se jí přes den vůbec nedařilo nějak rozumně spát a kdy byla dost nespokojená. V noci spinká hezky, pokud ji nic netrápí (např. rýma), přes den ale celkem málo a nepravidelně, aspoň teda ve srovnání s Toníkem v jejím věku. Když je vzhůru, hraje si s hračkama, všechno testuje rukama i pusou a moc ráda pozoruje Toníka. Usíná nejčastěji u kojení, při pohybu (hlavně v šátku) a někdy i sama. 

Ve dvou vlnách jsme lehce zkusili příkrmy a zase toho rychle nechali. Nejprve kolem Vánoc vůbec nevěděla, co s tím, napodruhé začátkem ledna sice jedla celkem hezky, ale dost ji z toho ve výsledku potrápilo bříško. Zkusíme to znovu za nějaký ten týden a zatím zůstáváme u osvědčeného a milovaného kojení.

V pěti měsících Olívku odhaduji na míry 65 cm a 7 200 g - délka tedy okolo průměru a váha lehoučce nad ním. Pro srovnání dodám, že Toník v Olívčiném věku měl tak o kilo víc.

Olívka se už umí profesionálně přetáčet na bříško. Přetáčí se taky z bříška na záda, i když tam jsem ji podezřívala, že se spíše převažuje. Každopádně den po jejich pětiměsíčninách už frajerka cíleně válela sudy přes půl kuchyně, takže se v tom dost zdokonaluje. Sahá po hračkách - co jí podáme, to si vezme a přendává si to taky z ruky do ruky. K hračkám, na které nedosáhne, se snaží dostat (třeba právě překulením). Když jí hračka spadne či když jí Toník hračku sebere, nelíbí se jí to a fňuká. Často a ráda si hraje s nožičkama a bez problémů je dostane až do pusy. Nechá se přitáhnout do sedu a část své váhy na chvilku udrží i ve stoji. (Oproti Toníkovi v jejím věku je ale v téhle dovednosti žabařka.) Otáčí se za hlasem, reaguje na známé tváře, často se směje, líbí se jí vlastní odraz v zrcadle a ráda si hraje na schovávání a vykukování.

Je to naše klidná, nekomplikovaná a vysmátá kočička za odměnu. Kdyby ji občas nepotrápilo bříško, rýma nebo Toník, je vyloženě živoucí reklamou na miminko. :D

Olívčin pátý měsíc obrazem:  


   


Žádné komentáře:

Okomentovat