Přeskočit na hlavní obsah

Olívka ~ devítiměsíční

Olívka má devět měsíců - tři čtvrtě roku!! Je to veliká krasavice a veselé spokojené miminko. Tento měsíc byl ve znamení bleskového pokroku a taky růstu zubů. Docela jsme cestovali - několikrát jsme jeli vlakem a taky jsme byli na Olívčiné první zahraniční cestě (Slovensko, a to Olív jela vlastně nelegálně, jelikož jsme jí ani nestihli vyřídit pas :D ). Počasí bylo většinou krásné a teplé, takže už si i Olívka naplno mohla užívat a po svém prozkoumávat naši terasu. Kdo si rád porovnává, už může každý měsíc taky kouknout na odkaz, kde popisuji daný měsíc u Toníka. Takže tentokrát ZDE.V devátém měsíci Olívka pravidelně spinkala dvakrát denně. Dvě až dvě a půl hodinky dopoledne od devíti a pak hodinku a půl od zhruba půl třetí. Musím přiznat, že tohle tempo je pro mě opravdu super a hodně si to užívám. Většinu dne mám díky tomu "na povel" jen jedno z dětí. Toníček totiž spí tak ty dvě hoďky od půl jedné. Vážně paráda a trochu se děsím, až začne Olív spát jen jednou za den. Večer usíná v podobný čas jako Toník, kolem osmé, někdy se mi podaří uložit dřív ji a někdy Toníka. Už na večer oba spinkají v pokoji a málokdy se vzájemně vyruší, takže super. Při prvním probuzení na kojení (kolem jedenácté) si ji beru k nám do postele, kde spíme až do rána s nějakým tím kojením v polospánku, které ani moc nevnímám. Bývám tedy celkem vyspaná! (Jen kdyby ten Toník nevstával před šestou!!) Když je bdělá, krásně se sama zabaví, všude si doleze nebo se doplazí, zkouší se stavět, všechno bedlivě a soustředěně zkoumá (hlavně nejrůznější kabely a šňůry). Málokdy se jí musím vyloženě starat o zábavu. (♥)


V příkrmech se za poslední měsíc skoro nic nezměnilo. Na oběd má cca 70g, které ale málokdy celé sní. Fajn je, že už jí skoro nevadí struktura a já už skoro nic nemixuji, jen mačkám. Na snídaní jí míchám 40 g půl na půl ovoce a vločky/kaši. Odpoledne sní asi půl kelímku bílého jogurtu a nejspíš by snědla i víc, ale zas to nechci přehnaně urychlovat, tím spíš, že oběda nesní ještě moc. Kromě toho si hodně oblíbila kukuřičné křupky, které jí během dne (hlavně venku) s celkem klidným svědomím dopřávám. Baví ji to a asi i dělá dobře na rostoucí zoubky. Velmi výjimečně si požvýká i nějaký kus chleba nebo něčeho jiného, co se zrovna namane. (Velký úspěch měla třeba překvapivě ředkvička!) Dále samozřejmě ráda a na požádání kojím. Odhadem tak 6-7x denně plus v noci.

V devíti měsících Olívičiny míry odhaduji na 70 cm a 9,1 kg. Oblečení nosí ale už tak půl na půl velikost 74 a 80. Toník v jejím věku měl více asi o tři centimetry a necelé kilo. V devátém měsíci se jí - pro mě trochu nečekaně - vyklubaly horní jedničky a má tak už 4 zoubky, všechny ale jen max z půlky povyrostlé, takže na rozdíl od zubatce Toníka v jejím věku si jich člověk vlastně ani pořádně nevšimne. Už delší dobu ji trápí spodní dvojky, pod dásní už prosvítají, tak je bedlivě očekávám každým dnem.

Za ten devátý měsíc se toho Olívka především hodně naplazila. Z pár-centimetrového plazení se rázem stalo rychloplazení přes celý byt, navíc to začala kombinovat i s lezením po čtyřech a to tak, že koncem devátého měsíce se její přemisťování pohybovalo okolo poměru zhruba 70:30 ve prospěch plazení. V devátém měsíci si Olívka taky sedla, nejdřív si v šikmém sedu sedala stále výš a výš a 27.4. se poprvé sama posadila. Teď už je v sedu jako doma a musím říct, že nám to všem zase o něco ulehčilo. 4.5. si Olívka k mému velkému šoku poprvé sama stoupla (o mísu na prádlo). Vůbec jsem to nečekala, protože s tím stáním to u ní oproti Toníkovi opravdu nijak slavně nevypadalo. Vůbec se o stoj nepokoušela, a když už se ocitla ve stoji bez vlastního přičinění, vypadala, že vůbec nechápe, že by se měla sama držet. :D Nicméně v tom posledním týdnu jejího devátého měsíce stoj zopakovala už jen párkrát a taky hodně padala. No teď už je to zase jiná písnička, ale o tom příště...

Z dalších dovedností Olívka už zvládá pinzetový úchop, opravdu dlouho a krásně se soustředit a sama zabavit. Umí dělat pápá na požádání nebo jako odpověď na zamávání, naučila se rovnou taky paci-paci. Rozumí slovu NE (a většinou i poslechne) a pomaličku začíná samostatně komunikovat (říkat si jinak než pláčem o jídlo, křupku, a zdá se mi, že začíná i s označování mámy, táty a Edgara, ale to bych nerada předbíhala, je to zatím spíš jen dojem).

Olívčin devátý měsíc obrazem:Komentáře

Oblíbené příspěvky

mateřství ~ 8 každodenních hříchů matky se dvěma dětmi brzy po sobě

Na blogu (i v životě) se snažím být hodně pozitivní. Opravdu se maximálně snažím užít si všechny momenty, i ty zdánlivě ne úplně příjemné. Snažím se dokázat se včas zastavit, když se na mě všechno valí. Snažím se s dětmi víc smát, než je okřikovat, a bez dětí se snažím víc povznést a uvolnit, než něco pořád dokola zpytovat nebo se stresovat. A jde mi to? Samozřejmě, že NE. Alespoň ne tolik, jak bych chtěla.

Snad jste si nemysleli, že je u nás všechno jen růžové. A snad jste si (probůh!) nemysleli, že si na to na blogu budu hrát. I u nás se křičí a brečí a závidí a lituje. Takže pro dnešek se s vámi podělím o trochu té temné strany síly, protože i to je každodenní součást života se dvěma malými dětmi brzy po sobě.

1. Křičím

Křičím, okřikuji, občas ze mě vylítne něco, co ani nevím, odkud se bere. I ode mě lze slyšet věty jako: "To si snad už ze mě děláš srandu!" "Ty jsi mě neslyšel?!" "Kolikrát jsem ti to už říkala?!" "Zlobíš mě!" "Jestli chce…

testujeme ~ barefoot boty z Aliexpressu

Na Vaši žádost přidávám krátký příspěvek s odkazy na Toníkovy nové botky. Ještě je teda nemáme vyzkoušené v praxi, od doručení ještě nebylo mokro ani sníh. :D Nicméně ráda shrnu první dojmy, přidám odkazy a třeba někoho inspirujeme k objednávce.

Oboje boty jsou barefoot nebo přesněji barefoot kompromis, jelikož se jedná o gumáčky a sněhule, asi by to ani jinak nešlo. Na oboje boty jsem našla doporučení a recenze ve facebookové skupině Barefoot obuv z Aliexpressu, tak pokud také sháníte cenově dostupné barefoot a kompromisní botky a chcete vyzkoušet Čínu, v téhle skupině najdete celkem dost tipů a informací. 
Gumáčky
Gumáčky jsem objednávala z této stránky. Máme velikost 3 a stály nás 12.81 dolarů (cca 317 Kč). 

Gumáčky jsou pěkně široké i relativně měkké. Podle tvaru špičky vidíte, že místa na prsty je tam dost, nožka není utlačovaná. Podrážka je rovna a tenká, i když to vypadá, že pata je tam výš než špička, není tomu tak. Ta modrá guma je tam jakoby zvednutá okolo, nejedná se o klíne…

inspirace ~ pokojíček

Psali jste si o náš dětský pokoj, tak tady ho máte. Věřím, že určitě někoho inspirujem. Pořád jsme teda s pokojíkem ve fázi tvoření a hledání nejlepšího uspořádání, takže takto to rozhodně není konečné. Už jsem s ním ale vcelku spokojená. Co na něj říkáte?


K navržení a vybavení unisex dětského pokoje se dá přistoupit různě. Já jsem od začátku věděla, že veškeré plochy a větší kusy nábytku bych chtěla v nějaké základní světlé barvě, žádná divočina. O to víc se můžu vyřádit v doplňcích a drobnostech, nic se mi tam díky tomu nijak vzájemně "netříská". Teda aspoň doufám a omlouvám se lidem, kteří mají citlivější designerské oko než já. :D

Začátky aneb sbohem ložnice

Místnost, která je nyní společným dětským pokojem pro naše děti, bývala naší ložnicí. Tu ložnici jsem milovala, je to podle mě nehezčí místnost z celého našeho bytu. Proto mi bylo vždycky trochu líto, že slouží právě jako ložnice - místnost, kde přes den netrávíme skoro žádný čas ani my natož případné návštěvy. Pokoj …